یـا شـهـیـد
گروه اخبار
۰۹ دی ۱۳۹۴
682

اربعین پدر سردار شهید حاج عبداله نوریان برگزار می گردد

به مناسبت فرا رسیدن اربعین درگذشت حاج اکبر نوریان پدر بزرگوار سردار شهید حاج عبداله نوریان فرمانده تخریب ومهندسی رزمی لشگرده سیدالشهداء علیه السلام مراسم بزرگداشت در روز ۱۱ دی ماه برگزار می گردد. به گزارش یاشهید ، مراسم اربعین درگذشت حاج اکبر نوریان پدر بزرگوار سردار شهید حاج عبداله نوریان روز جمعه ساعت ۹ صبح […]

به مناسبت فرا رسیدن اربعین درگذشت حاج اکبر نوریان پدر بزرگوار سردار شهید حاج عبداله نوریان فرمانده تخریب ومهندسی رزمی لشگرده سیدالشهداء علیه السلام مراسم بزرگداشت در روز ۱۱ دی ماه برگزار می گردد.

به گزارش یاشهید ، مراسم اربعین درگذشت حاج اکبر نوریان پدر بزرگوار سردار شهید حاج عبداله نوریان روز جمعه ساعت ۹ صبح و پس از مراسم دعای پرفیض ندبه با قرائت زیارت عاشورا توسط مداحان اهل بیت بر سر مزارش در قطعه ۲۵ گلزار شهدای بهشت زهرای تهران برگزار می گردد.

در پایان  این مراسم مزار این پدر شهید توسط خانواده های معظم شهدا و ایثارگران گلباران خواهد شد.

این گزارش حاکیست : مرحوم حاج ناصر نوریان در روز ۴ آذرماه به علت بیماری دار فانی را وداع گفت و مهمان فرزند شهیدش سردار شهید حاج عبداله نوریان شد. سردار شهید حاج عبداله نوریان در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۴۰ در محله شمیران تهران به دنیا آمد.

او از همان ابتدا در خانواده‌ای مؤمن و دوستدار ولایت با احساسات پاک و بی‌آلایش مذهبی آشنا شد، کودکی‌اش را صرف یادگیری قرآن در مسجد محل کرد. محمود علاقه خاصی به مباحث دینی داشت و در کنار تحصیل به مطالعه کتب مذهبی نظیر نهج‌البلاغه می‌پرداخت.

در این ایام کتاب «حکومت اسلامی» حضرت امام (ره) تأثیر عمیقی در اندیشه‌های سیاسی و دینی‌اش گذاشت به طوری که از آن پس تصمیم گرفت افکار و عقاید ایشان را در میان مردم ترویج دهد.

شهید نوریان، با مبارزان شهیدی چون شهید شاه‌آبادی و شهید اندرزگو مأنوس بود؛ او در راهپیمایی‌های میلیونی بر ضد استبداد به انتظام امور می‌پرداخت و در سال ۱۳۵۸ همزمان با اخذ دیپلم به منظور یاری دین خدا به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد.

از آنجا که محمود در شناسایی و مبارزه با عناصر ضد انقلاب تجربه‌‌های مفید و موفق داشت، در واحد تحقیقات پذیرش ستاد مرکزی سپاه مشغول خدمت شد؛ وی در عملیات بازی‌دراز شرکت فعال داشت؛ با آغاز عملیات فتح‌المبین به جبهه‌های نور علیه ظلمت شتافت و در سال ۶۱ با تأسیس تیپ سیدالشهدا (ع) به عنوان فرمانده گردان تخریب لشکر سیدالشهدا (ع) مشغول به کار شد.

وی از نخستین روزهای مسئولیت خود تمام توانش را صرف تربیت نیروهای کارآزموده تخریبچی کرد که تا آخرین روز جنگ موفقیت گردان تخریب مرهون و مدیون کادرسازی آن شهید بزرگوار است.

شهید نوریان در ایامی که در تهران و مرخصی بود، جزء حلقه شاگردان معنوی عارف واصل حضرت آیت‌الله حق شناس بود و این عالم ربانی نیز علاقه خاصی به این شهید داشت.

قبل از عملیات والفجر ۸ به علت توانمندی بالای مدیریتی، سکاندار دو واحد رزمی حیاتی جنگ یعنی تخریب و مهندسی شد. حضور غواصان گردان تخریب در ایجاد معبر در جزیره ‌ام‌الرصاص و شکستن خط، توأمان در کارنامه مدیریتی این شهید والامقم می‌درخشد.

او را به دونام صدا می‌کردند؛ عبدالله و محمود؛ ولی هیچگاه دوست نداشت محمود صدایش کنند؛ می‌خواست بیشتر بنده باشد تا مورد ستایش دیگران؛ اما سرانجام «عبدالله»، «محمود» شد؛ ۴ اسفند ۶۴ سردار شهید عبدالله نوریان، در سن ۲۴ سالگی در عملیات والفجر ۸ در حالیکه مسئولیت مهندسی و تخریب لشگر ۱۰ سیدالشهداء (ع) را بر عهده داشت، در حین هدایت بلدوزرها به منظور ایجاد خاکریز بر اثر اصابت خمپاره در منطقه فاو به شهادت رسید.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: