یـا شـهـیـد
گروه اخبار
26 اسفند 1395
1395

بزرگداشت سردار شهید کاظم نجفی رستگار برگزار گردید

به مناسبت سالروز شهادت سردار شهید حاج کاظم نجفی رستگار مراسم بزرگداشتی در مهدیه شهدای بهشت زهرای تهران برگزار گردید. به گزارش یاشهید ، به مناسبت سالگرد شهادت فرمانده لشگر ده سیدالشهدا(س) شهید حاج کاظم نجفی رستگار مراسم بزرگداشتی با حضور جمعی از فرماندهان و رزمندگان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس در مهدیه شهدای […]

به مناسبت سالروز شهادت سردار شهید حاج کاظم نجفی رستگار مراسم بزرگداشتی در مهدیه شهدای بهشت زهرای تهران برگزار گردید.

به گزارش یاشهید ، به مناسبت سالگرد شهادت فرمانده لشگر ده سیدالشهدا(س) شهید حاج کاظم نجفی رستگار مراسم بزرگداشتی با حضور جمعی از فرماندهان و رزمندگان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس در مهدیه شهدای بهشت زهرای تهران برگزار گردید.

این گزارش حاکیست : در پایان این مراسم همرزمان و یادگارن جنگ با حضور بر سر مزار این شهید والامقام با نثار گل و قرائت فاتحه همواره یاد و خاطره اش را گرامی داشتند.

“حاج کاظم نجفی رستگار” در آغازین روزهای شکوفایی بهار سال ۱۳۳۹ در شهر ری به‌دنیا آمد و در دامان مادری مهربان و با دسترنج پدری کشاورز تکامل و تربیت یافت. از هفت سالگی، قدم در راه تحصیل علم گذاشت و با وجود سختی‌های زندگی تا کلاس سوم متوسطه با موفقیت به ادامه تحصیل پرداخت. اما پس از آن، از ادامه تحصیل بازماند و وارد مبارزات و فعالیت‌های انقلابی شد.

او که دوران نوجوانی را با زمزمه‌های نهضت امام خمینی(ره) آغاز کرده بود، در روزهای نخست پیروزی، با شروع غائله کردستان و تحریکات نیروهای ضد انقلاب، همراه نیروهای “دکتر چمران” راهی کردستان شد و آموزش‌های چریکی را در آن‌جا فرا گرفت.

وی که تربیت‌یافته مکتب بزرگانی چون شهید “دکتر چمران” و “حاج احمد متوسلیان” بود، پس از بازگشت در پادگان توحید به عضویت رسمی سپاه پاسداران درآمد و بعد از مدتی به “فیروزکوه” رفته، کلاس‌های آموزش احکام دینی و مسائل نظامی را برای جوانان و نوجوانان برپا کرد.

وی را به‌عنوان فرمانده یکی از گردان‌های تیپ رسول الله(ص)، که فرمانده آن احمد متوسلیان بود، انتخاب کردند و بعد از شش ماه فعالیت، مسئولیت واحد عملیات را در پادگان توحید پذیرفت و تا شروع جنگ در این سمت باقی ماند.

حاج کاظم در این زمان طی مأموریتی جهت توانمندسازی نیروهای حزب‌الله، به‌عنوان فرمانده گردان به جنوب لبنان اعزام شد و مسئولیت تعدادی از عملیات‌ها را برعهده گرفت. وی در راه آماده‌سازی شیعیان لبنان از هیچ کوششی فروگذار نکرد.

بازگشت او با تشکیل تیپ دوم سپاه تهران مصادف شد، که این تیپ به‌نام مبارک “سیدالشهدا(ع)” مزین شد و با جمعی از یاران و دوستانش، فرماندهی عملیات تیپ را عهده‌دار شد.

در مهرماه سال ۱۳۶۱ همسری مؤمن و پارسا اختیار کرد و چند روز بعد به جبهه رفت. شهید رستگار که تمام عمر خود را در جستجوی رستگاری ابدی گذرانده بود، در حین “عملیات بدر”، روز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۶۳ هنگام اذان ظهر در شرق دجله (منطقه هور الهویزه) در حال شناسایی منطقه، همراه چند نفر از فرماندهان تیپ سیدالشهدا (ع) به درجه رفیع شهادت نائل آمد و آخرین آرزویش نیز محقق شد.

گویی حاج کاظم، فرمانده غریب لشگر سیدالشهدا (ع) به زیارت مولای کاظمین رفته بود که پیکر مطهرش بعد از ۱۳ سال همچون سید و سالار شهیدان، قطعه قطعه به وطن بازگشت.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: