یـا شـهـیـد
گروه اخبار
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
2581

بزرگداشت شهید اسداله اناری و شهدای عملیات والفجر یک برگزار گردید+عکس

سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید اسداله اناری و شهدای عملیات والفجر یک عصر روز پنج شنبه ۳۱ فروردین ماه در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران برگزار گردید. به گزارش یاشهید ، مراسم بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید اسداله اناری و شهدای عملیات والفجر یک با سخنرانی و بیان خاطرات سردار صالح یکی […]

سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید اسداله اناری و شهدای عملیات والفجر یک عصر روز پنج شنبه ۳۱ فروردین ماه در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران برگزار گردید.

به گزارش یاشهید ، مراسم بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید اسداله اناری و شهدای عملیات والفجر یک با سخنرانی و بیان خاطرات سردار صالح یکی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس و نیز قرائت زیارت عاشورا توسط مداحان اهل بیت بر سر مزار این شهید والامقام در قطعه 28 گلزار شهدای تهران برگزار گردید.

سه ماه پس از انجام عملیات والفجر مقدماتی، عملیات والفجر 1 در منطقه شمال غربی فکه تا بلندی‌های حمرین طرح ریزی شد.

در ساعت 22 و 10 دقیقه 20 فروردین ماه 1362 با رمز یا الله – یا الله – یا الله حمله یگان های سپاه و ارتش به فرماندهی سرهنگ علی صیاد شیرازی آغاز شد.

از زمان عملیات ثامن الائمه که به شکست حصر آبادان انجامید، تا آغاز عملیات والفجر یک همواره برای در هم کوبیدن خط دشمن و گرفتن فرصت عکس العمل از آنها از تاریکی شب و ساعات استراحت نیروهای آنان بهره گرفته می شد، اما در این عملیات روش هجوم در پوشش آتش تهیه برای در هم کوبیدن دشمن برگزیده شد.

بر این اساس عملیات با اجرای آتش انبوه توپخانه شروع شد. 60 هزار گلوله توپ بر مواضع عراقیها فرو ریخت و این تا آن زمان بی سابقه بود. البته شمن نیز با 100 گلوله به استقبال توپهای ایرانی آمد.

موقعیت منطقه عملیاتی والفجر بیشتر تپه ماهور (تپه های کوتاه) بوده و بلندی‌های مهم آن از 180 متر تجاوز نمی‌کند و در منطقه جنوب شرقی کوه های حمرین قرار دارد.

قرارگاه خاتم الانبیاء عملیات را از دو محور شمالی و جنوبی به فرماندهی قرارگاه کربلا در جناح راست و قرارگاه نجف در جناح چپ پیش می‌برد. در این عملیات 8 لشکر از سپاه پاسداران و 2 لشکر، 3 تیپ و یک گردان از نیروی زمینی ارتش ایران و به عبارت دیگر 30 گردان از ارتش و 80 گردان از سپاه مشارکت داشتند . هر دو جناح کار پیشروی را تا سحر گاه فردا و تا اعلام دستور توقف به خوبی انجام دادند.

از صبح همان روز تا پایان ششمین روز عملیات ، عراق بارها دست به پاتک زد و چندین مرتبه بلندی ها منطقه در دست طرفین رد و بدل شد، اما نیروهای خودی توانستند اهداف به دست آمده را تثبیت کرده و حالت پدافند به خود بگیرند.

در پایان این عملیات تعداد 6750 تن از نیروهای دشمن کشته ، زخمی و اسیر شدند و 98 دستگاه تانک و نفربر زرهی منهدم، 5 فروند چرخبال ساقط و سه واحد 550 نفری جیش الشعبی، سه گردان کماندویی و 4 گردان مکانیزه آسیب دید. همچنین بخشی از بلندی‌های حمرین، چندین روستا در حاشیه رودخانه دویرج و پاسگاه مرزی پیچ انگیزه آزاد شد که در مجموع 150 کیلومتر وسعت را دربر می‌گرفت.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: