یـا شـهـیـد
گروه اخبار
27 مرداد 1393
368

آیین تجلیل از شهید لشکری و خلبانان آزاده برگزار شد

به مناسبت فرارسیدن بیست و چهارمین سالگرد ورود آزادگان به وطن ، آیین تجلیل از شهید لشکری و خلبانان آزاده هشت سال دفاع مقدس برگزار شد. به گزارش یاشهید، در این همایش که عصر شنبه 25 مرداد با حضور فرماندهان نیروی هوایی ، میهمانانی از شهرداری ، شورای شهر ، بنیاد شهید ، خانواده شهدا […]

به مناسبت فرارسیدن بیست و چهارمین سالگرد ورود آزادگان به وطن ، آیین تجلیل از شهید لشکری و خلبانان آزاده هشت سال دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش یاشهید، در این همایش که عصر شنبه 25 مرداد با حضور فرماندهان نیروی هوایی ، میهمانانی از شهرداری ، شورای شهر ، بنیاد شهید ، خانواده شهدا و صدها تن از خلبانان آزاده و کارکنان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در مجتمع فرهنگی امام علی (ع) منطقه 22 برگزار شد ، از خانوده شهدای خلبان و آزادگان نیروی هوایی ارتش تجلیل به عمل آمد.

حلم و شکیبایی آزادگان الگوی ماست

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حمید قربانپور مدیر فرهنگی هنری منطقه 22 گفت : حضرت امام حسین (ع) می فرماید ” الحلم زینته ” حلم،بردباری ،شکیبایی وصبر زینت است. باید بدانیم آن حلم و شکیبایی که زینت من وشما است نتیجه از خودگذشتگی رزمندگان دفاع مقدس است که امروز در همین همایش سعادت داریم در خدمت آنان باشیم.

رییس فرهنگسرای تهران افزود : الگوهای ما مشخص وروشن است و آنان ستاره های درخشانی هستند.این سروران الگوهای ماهستند ، رزمندگان قهرمانی که جانشان را برای اسلام و نجات میهن فدا کردند وآن هایی هم که باقی ماندند راه شهدا را ادامه می دهند. ما ازاین بزرگواران درس اخلاق وایثار می آموزیم.

چهارمین کشور جهان در عرصه دانش هوا فضا هستیم

در ادامه مراسم اقبال شاکری عضو بسیجی و رزمنده شورای اسلامی شهر تهران خطاب به خلبانان آزاده و خانواده شهدای حاضر در مراسم گفت : مقام شما آنقدر والا و بالاست که امثال من و هزار مرتبه بالاتر از من از توصیف آن قاصریم.

شاکری افزود : اما خود آزادگان با قلم و خاطراتشان به خوبی آن حماسه ها را توصیف کرده اند و وقتی که کتاب هایی هم چون ” پایی که جا ماند ” سید ناصر حسینی پور یا ” من زنده ام ” خانم معصومه آباد را می خوانیم اشک امانمان نمی دهد و این گونه است که نماینده صلیب سرخ جهانی در مقابل آزادگان ما زانو می زند و می گوید تا کنون انسان هایی به بزرگی ایرانی ها ندیده ام.

وی در ادامه با ذکر خاطراتی در باره جایگاه و نقش تعیین کننده نیروی هوایی در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت: اولین پیوند زیبا با حضرت امام (ره) از سوی نیروی هوایی بود که پیروزی انقلاب اسلامی را شتاب داد، نفش نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس نقشی استراتژیک بود و امروز نیز چهارمین کشور جهان در عرصه دانش هوا فضا هستیم و توانمندی رزمندگان دیروز و امروز ما به جایی رسیده است که دوش پرتاب هایمان مقاومت گنبد آهنین اسراییل را می شکند و از مردم مظلوم غزه دفاع می کند.

مادران شهدا الگوی همه ما هستند

در ادامه این مراسم مولایی شهردار منطقه 22 گفت : انقلاب ما بر اساس اندیشه های والای دینی شکل گرفت و دفاع مقدس ما در سایه ایثار شهدا و مادران شهدا به پیروزی رسید. همه مادران می دانستند وقتی فرزندشان پای به جبهه می گذارند سرنوشت او یا شهادت است یا اسارت ، اما با طیب خاطر فرزند دلبند خود را راهی میدان جنگ می کردند.

وی افزود : شهید بابایی ها و شیرودی ها عاشقان عرصه دفاع مقدس بودند و به راستی جز در سایه عشق به اسلام و میهن چنین حماسه آفرینی هایی امکان پذیر نبود و امروز بر ما تکلیف است که ادامه دهنده راه آن عزیزان باشیم و فرهنگ شهادت طلبانه آنان را سینه به سینه به نسل های آینده منتقل کنیم.

وی در ادامه با یاد آوری خاطرات مرحوم حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی سید آزادگان ایران اسلامی ، گفت : مرحوم ابوترابی در سال های اسارت هر جا که احساس می کردند رزمندگان اسیر ممکن است روحیه خود را باخته باشند به هر نحو ممکن خودشان را می رسانددند و به آنها روحیه می دادند و این نشان از نقش بی بدیل روحانیت معزز در انقلاب و دفاع مقدس دارد.

شهردار منطقه 22 افزود : خاطرم هست آزادگان عزیز هنگام بازگشت به میهن اسلامی آرزو می کردند که ای کاش رحلت امام (ره) دروغ باشد و به راستی آن امام عزیز با دل های جوانان ما چه کرده بود که به چنین روح بلندی دست پیدا کرده بودند.

روایت عشق از زبان خلبانان آزاده

در ادامه مراسم امیر سرتیپ محمود ضرابی دبیر کانون خلبانان نیروی هوایی ارتش ، از خلبانان آزاده حاضر در مراسم دعوت کرد با حضور بر روی سن به ذکر خاطرات و رزم آفرینی های خود و همرزمانشان در دوران جنگ بپردازند.

سرتیپ دوم جانباز آزاده خلبان آزاده عباس رمضانی که قهرمان فیلم عقاب ها اثر سینمایی دفاع مقدس براساس شخصیت و نقش او در جنگ هوایی ساخته شده است ، در این بخش از برنامه در باره حماسه آفرینی خلبانان و دوران اسارت به خاطره گویی پرداخت.

در این بخش هم چنین امیر سرلشکر آزاده محمد صدیق قادری که 10 سال در اسارت بوده و بارها توسط پسر عمومی صدام حسین بازجویی شد ، اظهار داشت : من چگونه می توانم 3650 شب و روز اسارات را 10 دقیقه بیان کنم ، و تنها به این بسنده می کنم که بگویم همیشه باید یاد و خاطره تمامی شهدای دفاع مقدس به ویژه شهدای نیروی هوایی را گرامی بداریم و هم چنین به روح پاک سردار سرلشگر شهید آزاده حسین لشکری درود می فرستم که شاهد لحظه شهادت او روی پاهایم بودم.

در ادامه این بخش از برنامه سرتیپ دوم خلبان آزاده محمد رضا صلواتی نیز که 10 سال در اسارت بود، گفت : خوشبختانه خاطرات آزادگان در کتاب های بسیاری مستند و منتشر شده و فیلمهای بسیاری در این باره ساخته شده است که این حرکت باید ادامه داشته باشد.

امیر چیت فروش : نیروی هوایی در کنار ملت حماسه آفرید

امیر خلبان حسین چیت فروش معاون مطالعات و تحقیقات نیروی هوایی ارتش نیز طی سخنانی گفت : نیروی هوایی و رزمندگانش تافته ای جدا بافته از ملت حماسه آفرین ایران اسلامی نیست و بدون شک آن مادر 60 ساله ای که آمد دم پایگاه و گفت که می خواهد به جبهه برود نقش مهم تر و تعیین کننده تری از من چیت فروش و هم کیشانم داشته است و یا آن مادری که در اوایل جنگ سه فرزند تحصیل کرده اش را از سوئد فراخواند و هر سه را به جبهه فرستاد و شهید شدند اسوه و الگوی واقعی همه ما در دوران دفاع مقدس بوده است.

وی با ذکر خاطره ای از شهید لشکری اظهار داشت : بازجوی شهید لشکری در دوران اسارت با افتخار به او گفته بود که ما در گوش وزیر شما ( شهید تندگویان ) زدیم ، 17 سال بعد شهید لشکری آن چنان سیلی به او میزند که پرت می شود و به او می گوید این به جای آن سیلی که به وزیر ما زدی! آری شهید لشکری به معنای واقعی کلمه اسطوره همه آزادگان در دوران اسارت بود.

امیر خلبان حسین چیت فروش نقش نیروی هوایی را در شکل گیری انقلاب بسیار موثر توصیف کرد و گفت : دیدار همافران با امام (ره) نقطه عطف پیروزی انقلاب اسلامی بود . بعد از انقلاب نیز در ماجرای کردستان 17 شهید خلبان دادیم ، نیروی هوایی جنگ نفت کش ها را به خوبی مدیریت و هدایت کرد و در دوران هشت ساله دفاع مقدس نیز نقش اساسی و تعیین کننده داشت که در تاریخ جنگ های هوایی برای همیشه ماندگار شده است.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: