یـا شـهـیـد
گروه اخبار
17 نوامبر 2014
789

تجلیل از برگزیدگان دومین دوره آموزشی تکمیلی پیام آوران ایثار

نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، با حضور در مراسم تجلیل از منتخبین دومین دوره آموزشی پیام آوران ایثار، اعضای این تشکل را سفیران ایثار و شهادت و سفیران بنیاد خواند و گفت: فرهنگ ایثار و شهادت با اخلاق ترویج می شود. به گزارش یا شهید، حجت الاسلام والمسلمین […]

نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، با حضور در مراسم تجلیل از منتخبین دومین دوره آموزشی پیام آوران ایثار، اعضای این تشکل را سفیران ایثار و شهادت و سفیران بنیاد خواند و گفت: فرهنگ ایثار و شهادت با اخلاق ترویج می شود.

به گزارش یا شهید، حجت الاسلام والمسلمین شهیدی صبح دیروز ۲۵ آبان ماه ۹۳ در مراسم تجلیل از منتخبین دومین دوره آموزشی پیام آوران ایثار که با حضور جمعی از مقامات لشکری، جانبازان و ایثارگران و مسئولان بنیاد برگزار شد، گفت: بخش قابل توجهی از نسل دوم و سوم انقلاب تا حدود زیادی با دفاع مقدس بیگانه هستند و به فرموده مقام معظم رهبری باید بکوشیم این فرهنگ را در میان نسل های جوان تر پررنگ کنیم.

وی ضمن تأکید بر این مطلب که جانبازان و ایثارگران ولی نعمت ما هستند و باید در انتقال مفاهیم ایثارگرانه بکوشیم، افزود: ایثارگران با فداکاری های خود در کشورمان ثبات ایجاد کرده و زمینه هرگونه رشد و پیشرفت را فراهم کردند به طوری که تمام موفقیت هایی که در عرصه های مختلف در کشورمان به دست می آید، مدیون ایثارگری ها است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران خطاب به پیام آوران ایثار و شهادت، اضافه کرد: وظیفه سنگین و بزرگی به دوش شماست. کار شما همچون رسالت انبیای الهی در راستای تنویر افکار و دعوت به حق است. وظیفه شما انتقال پیام ایثار و شهادت تربیت یافتگان مکتب عاشورا به جامعه و مردم است.

معاون رییس جمهور اظهار داشت: اگر بتوانید کار خود را صحیح انجام دهید، ثوابِ رسالت پیامبر (ص) در پرونده اعمال شما نیز ثبت می شود. همان طور که امام حسین (ع) و یاران صدیقش فرهنگ عاشورا را خلق کردند، شما هم در همین مسیر و در راستای ترویج همین فرهنگ گام برمی دارید.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه به آیه ۱۲۵ سوره نحل اشاره کرد و گفت: خداوند در این آیه، سه عامل را عامل موفقیت برشمرده است. نخستین عامل، «حکمت» است و این عبارت به معنای علم، دانش، بینش، منطق و استقلال و استدلال است.

وی توضیح داد: شما قصد دارید با کارتان مانع از فساد و باعث هدایت کسانی شوید که شاید قصدشان کم رنگ شدن فرهنگ ایثار و شهادت باشد. طبیعتاً برای چنین کاری نیاز به آگاهی از وقایع دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت دارید.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی خاطرنشان کرد: عامل دوم، “موعظه حسنه” به معنای اندرزهای نیکو است و این رویکرد جز با عاطفه و مهربانی حاصل نمی شود چرا که با تندی و خشونت نمی شود کاری از پیش برد. برای موفقیت باید صبر حوصله پیشه کرد همان طور که پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) حتی با دشمنان خود با مهربانی و صبر رفتار می کردند.

نماینده ولی فقیه در بنیاد ضمن بیان این مطلب که غرور مانع از انجام فعالیت درست می شود، اضافه کرد: فرهنگ ایثار و شهادت با اخلاق و نه با تندی و خشونت ترویج می شود. به عقیده من ۵۰ درصد از موفقیت در تمام حوزه های اجتماعی، با اخلاق میسر می شود همان طور که یکی از مهم ترین عوامل موفقیت پیامبر (ص)، اخلاق و خلق عظیم ایشان بود.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: عامل سوم “احترام” به دیگران در هنگام بحث و مجادله است. مخاطبان خود را تحقیر نکنید زیرا این کار باعث موفقیت شما نمی شود. بنابراین شما باید مبانی اخلاقی را در هنگام صحبت با مخاطبان خود رعایت کنید.

معاون رییس جمهور همچنین در توصیه به پیام آوران ایثار و شهادت، گفت: برای اعزام ها به مناطق مختلف برنامه ریزی داشته باشید زیرا اگر بدون برنامه ریزی اقدام به فعالیت کنید، هرگز موفق نخواهید بود. به عنوان مثال اگر قرار است پیام آوری در مسجدی برنامه داشته باشد حتماً پیش از برنامه با امام جماعت آن مسجد هماهنگی های لازم انجام شود.
وی افزود: نکته دیگر این است که پیام آوران هرگز نباید در مقابل برنامه های خود، هدیه دریافت کنند بلکه نیاز آنان باید از طریق بودجه های موجود تأمین شود. همچنین توصیه می کنم مطابق با سفارشات مقام معظم رهبری با وصایای شهدا که به صورت موضوعی در بنیاد وجود دارد، استفاده کنید و در برنامه ها و سخنرانی های خود از آن ها بهره ببرید.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پایان خطاب به مسئولان این تشکل، اظهار داشت: ما در بنیاد می کوشیم تا امکانات لازم را در اختیار شما قرار دهیم و از شما حمایت کنیم و امیدواریم با همکاری تمام ارگان ها، خواسته های مقام معظم رهبری و رییس جمهور در خصوص ترویج فرهنگ ایثار و شهادت آن گونه که شایسته است جامه عمل پوشند.

گفتنی است، نماینده ولی فقیه در بخش دیگری از سخنانش، ضمن تشکر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل ارسال پیام تشکر به بنیاد شهید و امور ایثارگران، خدمات انجام شده را حاصل تلاش تمامی دست اندرکاران و مسئولان بنیاد خواند و به ارائه جزئیاتی در رابطه با واریز معوقات ایثارگران تا سال ۱۳۹۰ پرداخت.

در این مراسم، حمید اعتماد رییس تشکل پیام آوران ایثار و شهادت، گزارشی کوتاه در رابطه با پشت سر گذاشتن سطح دو مراحل آموزشی توسط ۵۰۰ پیام آور و برنامه های این تشکل در خصوص جذب نخبگان، آموزش و اعزام آن ها ارائه کرد.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم سردار شریفی، ضمن اشاره به رویکرد سپاه پاسداران در خصوص جانبازان و ایثارگران این ارگان نظامی به نمایندگی از سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران، لوح تقدیر و تشکر ایشان را به حجت الاسلام والمسلمین شهیدی اعطا کرد.

در پایان این مراسم نیز چهار نفر از منتخبان پیام آوران ایثار و شهادت به نمایندگی از پیام آوران ۳۲ استان، تقدیر شدند.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: