یـا شـهـیـد
۱۶ آذر ۱۳۹۳
367

ماجرای زنی که 15 روز پس از ازدواج به جبهه رفت …

شاید هنوز نقش حنا روی دستهایم بود، ۱۵ روز بیشتر نگذشته بود که برگشتم سر کار .وقتی که برگشتم دیدم که همه آماده‌اند برای رفتن، دلم گرفت نکند جا بمانم. در همین فکرها بودم که یکی از دوستانم آمد پیش من و گفت: نامه تو هم اومده زبیده، اگه میخوای بیا داریم می‌ریم واسه کمک. […]

شاید هنوز نقش حنا روی دستهایم بود، ۱۵ روز بیشتر نگذشته بود که برگشتم سر کار .وقتی که برگشتم دیدم که همه آماده‌اند برای رفتن، دلم گرفت نکند جا بمانم. در همین فکرها بودم که یکی از دوستانم آمد پیش من و گفت: نامه تو هم اومده زبیده، اگه میخوای بیا داریم می‌ریم واسه کمک. خیلی خوشحال شدم. اما نگاهم به شوهرم گره خورد .همان موقع بهش گفتم: بیا منو ببر خونه تا وسایلم رو جمع کنم. انتظار نداشت همچنین حرفی بزنم ؛این را از چشمهایش خواندم.

سه بار حرفم را تکرار کردم، مات و مبهوت نگاهم می‌کرد تا خانه هیچ حرفی نزدیم، به خانه که رسیدیم من وسایلم را جمع می‌کردم و او همانجا گوشه اتاق نگاهم می‌کرد. به اینکه ساکم را می‌بندم صبح باید می‌رفتم نگاهش پر بود از بغض. دلم نمی خواست در چشمهایش نگاه کنم. شاید منصرف می‌شدم. باید می‌رفتم، ساخته شده بودم برای رفتن و نمیدانستم که برگشتی در کار هست یا نه. کمکم کرد ساکم را آورد تا کنار اتوبوس بهش سپرده بودم که به مادرم نگوید که من رفتم جبهه نگران می‌شد خودش از همه نگران‌تر بود، مرتب سفارش می‌کرد و می‌گفت: زبیده جان مواظب خودت باش آن روز شرط عروسی‌ات آن بود که بگذارم در کارت و عقیده‌ات آزاد باشی. نفهمیدم که اینقدر رفتنت سخت باشد. باور نمی‌کردم که بروی. اما من رفتم او همانجا ایستاده بود اتوبوس دور می‌شد و من نگاهش می‌کردم. توی ذهنم همه چیز بود شرط عروسی‌ام، شوهرم، مادرم اما باید فقط به جبهه فکر می‌کردم و به رفتن و به اینکه آیا برمی‌گردم؟….

 

 

……

n00107341-b

….

زبیده واحدی یکی از زنان خطه هرمزگان است که در امور انقلابی و دفاع مقدس حضور برجسته‌ای داشته و در این راه خاطرات خود را به شکل کتاب در آورده است. خاطرات وی که مربوطه به دوران انقلاب و دفاع مقدس است در حال حاضر به قلم سمانه رضایی‌زاده در کتابی با عنوان “زبیده دخت دریا” تدوین و در آینده‌ای نزدیک، به چاپ خواهد رسید. به گفته این بانوی پاسدار، “زبیده دخت دریا” به صورت داستانی نوشته شده و دوران کودکی، تحصیلات (زبیده واحدی) در مقطع دبیرستان و فعالیت‌های انقلابی، عضویت در سپاه پاسداران استان هرمزگان به عنوان نخستین بانوی پاسدار، آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و اقدامات امدادی (راوی) در منطقه خوزستان را به تصویر می‌کشد. فرازهایی از حضور زبیده واحدی در جبهه، جذابیت کتاب “زبیده دخت دریا” را دو چندان کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به ماجرای استخدام او در سپاه هرمزگان و حرکت وی به سمت منطقه جنگی، پس از گذشت ۱۵ روز از مراسم ازدواجش اشاره کرد. به عقیده سمانه رضایی‌زاده، نویسنده کتاب “زبیده دخت دریا”، زبیده واحدی نمونه کاملی از یک زن جنوبی است که دشواری‌های جنگ را به جان خرید و در حد توان از میهن خود دفاع کرده است.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: