یـا شـهـیـد
گروه اخبار
۳۱ خرداد ۱۳۹۴
4550

مزار شهید چمران در بهشت زهرا (س) گلباران و عطر افشانی شد

در سالروز شهادت شهید چمران مزار این شهید بزرگوار در بهشت زهرا (س) گلباران و عطر افشانی شد به گزارش یاشهید ،بمناسبت 31 خرداد سالروز شهادت شهید دکترمصطفی چمران با حضور برخی از مسوولان، اقشار مختلف مردم و با حضور خادمین افتخاری، مزار شهید چمران غبار روبی و عطر افشانی شد. دراین مراسم که همچون […]

در سالروز شهادت شهید چمران مزار این شهید بزرگوار در بهشت زهرا (س) گلباران و عطر افشانی شد

به گزارش یاشهید ،بمناسبت 31 خرداد سالروز شهادت شهید دکترمصطفی چمران با حضور برخی از مسوولان، اقشار مختلف مردم و با حضور خادمین افتخاری، مزار شهید چمران غبار روبی و عطر افشانی شد.

دراین مراسم که همچون سنوات گذشته در سالروز شهادت دکترچمران برگزار شد برخی از مسوولان دستگاههای اجرایی، خانواده های معظم شهدا ایثارگران و امت شهید پرور به صورت افتخاری ضمن ادای احترام و غباروبی و عطر افشانی مزار این شهید به مقام والای شهدای انقلاب اسلامی ادای احترام کردند.

درحاشیه این مراسم مسوول خانه شهید گلزار شهدای تهران در گفت وگواظهار داشت: راه و روش و مرام شهید چمران باید توسط تمام مسوولان تداوم یابد.

علیرضا اکبری اظهار داشت :این شهید والامقام یکی از ستاره های آسمان عرفان و جهاد در طول تاریخ انقلاب اسلامی بود که تا سال ها یاد و نام وی در اذهان عمومی باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: چمران، عارف و مجاهدی فی سیبل الله بود که در عمل و در میدان معرفت الهی امتحان خود را به بهترین شکل ممکن پس داد و با شهادت خود پاداش استقامت و اخلاص خود را گرفت.

وی با اشاره به اینکه سالروز شهادت مصطفی چمران به عنوان روز بسیج استادان نامگذاری شده است، یاد آورشد: باید شیوه زندگی فردی و اجتماعی این مرد بزرگ همواره سرلوحه فعالیت ها و اقدامات دانشگاهیان قرار بگیرد.

اکبری تاکیدکرد:با توجه به تاثیرگذاری محیط های دانشگاهی در فرهنگ، اقتصاد، سیاست و سایر ابعاد زندگانی فردی و اجتماعی مردم، باید از چمران به عنوان الگویی تمام عیار برای تحصیل علم و دانش همراه با تهذیب نفس بهره گیرند.

چمران در سال 1311 در شهر مقدس قم به دنیا آمد، دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در تهران گذراند و به عنوان دانش آموز ممتاز دبیرستان البرز، به دانشکده فنی راه یافت، در سال 1336 با احراز رتبه اول در دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته الکترونیک فارغ التحصیل شد، در سال 1337 با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد.

پس از تحقیقات علمی در جمع معروف ترین دانشمندان جهان دردانشگاه برکلی کالیفرنیا، با ممتازترین درجه علمی موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما شد.

در سال 1342 پس از قیام خونین 15 خرداد، در اقدامی جسورانه و در حالی که می توانست به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان جهان دارای یک زندگی کاملا مرفه در آمریکا باشد؛ اما به جهت احساس تکلیف در مقابل دین خود، رهسپار مصر شد.

وی به مدت دو سال، سخت ترین دوره های چریکی و جنگ های پارتیزانی را آموخت و به عنوان بهترین شاگرد این دوره انتخاب شد؛ در سال 1350 جهت ایجاد پایگاه چریکی مستقل برای تعلیم رزمندگان ایرانی و مبارزه بر علیه صهیونیزم اشغال گر به کشور لبنان عزیمت کرد.

همچنین به کمک امام موسی صدر، رهبر شیعیان لبنان، سازمان امل را پی ریزی کرد و به عنوان یک چریک تمام عیار در مقابل اسراییل خون خوار به مبارزه پرداخت.

در سال 1356 با زنی به نام غاده جابر که دختر یکی از تاجران ثروتمند لبنانی بود، ازدواج کرد. درسال 1357 با پیروزی انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و در مدت کوتاهی توانست با توکل برخدا و ایمان و اعتقادی راسخ و به کار بستن تمام اندوخته علمی و تجربی خود، مسوولیت های بزرگی را بر دوش گرفته و اقدامات موثری را در جهت تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به انجام رساند.

از برجسته ترین مسوولیت ها و خدمات شهید چمران می توان به موارد زیر اشاره کرد: وزیر دفاع، نماینده مردم تهران در اولین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده امام در شورای عالی دفاع، فرمانده جنگ های نامنظم، پاک سازی منطقه کردستان و آزادی شهر پاوه از لوث وجود دشمنان.

شهید چمران سرانجام در تاریخ 31 خرداد 1360 در حالی که از پرواز عارفانه خود کاملا آگاه بود، به سوی قربانگاه عشق حرکت کرد و در منطقه دهلاویه حوالی شهر سوسنگرد، بر اثر اصابت ترکش خمپاره های دشمن شهد شیرین شهادت را نوشید.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: