یـا شـهـیـد
۰۱ مهر ۱۳۹۷
1341

دانش آموزان از شهدا چه می‌دانند؟

دهه هشتادی‌های کشور که حالا همه در جمعیت دانش‌آموز این کشور هستند، تجسمشان از سال‌های مبارزه و جنگ، به شنیده‌ها و دیده‌ها در جمع خانواده، اجتماع مدرسه، رسانه‌های جمعی مثل صدا و سیما و بعضاً کتاب‌های متفرقه‌ای است که در دسترسشان قرار گرفته است.

به گزارش یاشهید ،سه دهه از اتمام هشت سال دفاع مقدس می‌گذرد. نسل دهه هشتادی‌های کشور که حالا همه در جمعیت دانش آموز این کشور هستند، تجسمشان از سال‌های مبارزه و جنگ، به شنیده‌ها و دیده‌ها در جمع خانواده، اجتماع مدرسه، رسانه‌های جمعی مثل صدا و سیما و بعضاً کتاب‌های متفرقه‌ای است که در دسترسشان قرار گرفته است. ولی اینکه چه چیزهایی می‌‌تواند در آن‌ها انگیزشی ایجاد کند که سراغ مفاهیم ایثار و شهادت و آشنایی با فرهنگ جهاد در 8 سال دفاع مقدس بروند، خود بحث مفصلی است که نیاز به واکاوی‌های جامعه شناسی در امور تربیت نسل جدید دارد. نسل جدیدی که با وجود داشتن امکانات چند برابر نسبت به نسل قبل خود و در دسترس داشتن انواع رسانه‌های جمعی، آگاهی‌اش نسبت به پیشینه تاریخی جنگ، بعضاً محدود به چند سرتیتر خبرهای رسانه‌ها در یک مقطع خاص است و گاهی چند اسم و تعریف‌های کوتاه و نوشتاری از یک کتاب درسی تمام دانسته‌های او را در آرشیو دفاع مقدس می‌سازد.

هرچند برخی ارگان‌ها و سازمان‌ها تلاش دارند تا با برنامه‌های مختلفی در همکاری مدارس، دانش‌آموزان را با فرهنگ شهدا بیشتر آشنا کرده و فضای آشتی با نگاه مقدس بر دفاع هشت ساله را ایجاد کنند، اما درصد موفقیتشان چندان قابل توجه نبوده است. سازمان بسیج دانش‌آموزی، انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، باغ موزه دفاع مقدس و … برنامه‌هایی همچون «هم‌عهدی با شهدا» که دیدار با گلزار شهدای بهشت زهرا(س) و روایت حماسه‌های برخی از شهدا در آن جغرافیا را هر ساله اجرا می‌کند و یا برنامه «طعم جبهه» که طی بازدید از موزه دفاع مقدس برای دانش آموزان اجرا می‌شود. در کنار همه این تلاش‌ها همواره این سوال مطرح می‌شود که کمکاری در حوزه آشنایی دانش آموزان با فرهنگ غنی ایثار و شهادت از چه ناحیه‌ای اثرگذاری بر نسل آینده این مرز و بوم را کم کرده است؟

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: