یـا شـهـیـد
۱۴ مهر ۱۳۹۸
43151

راهنمای مزارگردی در قطعه شهدای بهشت‌ زهرا/ آفتاب از اینجا می‌تابد درست از پشت نام شما

اینجا همه فرزند روح‌الله هستند. خیلی‌ها همین که وارد قطعه شهدا می‌شوند به رسم ادب سر و سراغ از قطعه سرداران بی‌پلاک را می‌گیرند؛ ردیف‌هایی که حالا بیش‌تر از سی سال است آرامستان شهدای بی‌نام و نشان شده است.

در هفته‌ای که گذشت خیلی‌ها به حذف نام شهید از کوچه‌ها واکنش نشان دادند. دل خیلی‌ها از توجیهات بی‌سر و ته برخی مسئولان به درد آمد مخصوصا که یکی از این مسئولان هم که گفته بود: نور آفتاب نام شهید را کمرنگ کرده است! اما خیلی‌ها این روزها به مناسبت هفته دفاع مقدس به زیارت قبور شهدا می‌روند تا با آن‌ها بیعت تازه کنند. اگر قصد مزارگردی شهدا را دارید این راهنمای جمع و جور به کارتان می‌آید.

اینجا همه چیز آشنا و تازه است

 اینجا همه فرزند روح الله هستند. خیلی ها همین که وارد قطعه شهدا می‌شوند به رسم ادب سر و سراغ از قطعه سرداران بی‌پلاک را می‌گیرند. ردیف هایی که حالا بیشتر از سی سال است آرامستان شهدای بی نام و نشان شده است. سن و سال شان معلوم نیست. کسی نمی‌داند اهل کجا هستند. رازشان را کرخه می‌داند. دشت دهلاویه، پادگان دو کوهه و …. اهل اینجا با عملیات فتح المبین آشنا هستند. صدای سوت خمپاره های عملیات کربلای 5 هنوز توی گوش شان هست. با الله اکبر و یا حسین بلند شدند و بعدش خونین به زمین افتادند.

این جا تا دلت بخواهد بین این برادرهای سنگرها و خاکریز های دیروزی قرابت است. حالا اینجا هیچ کدام با آن یکی فرقی ندارند. همه‌شان فرزند روح الله هستند و هر کسی به بالین این قبرهای ساده فانوس به سر بی حجله بیاید مادر و پدر و برادر و خواهر آن هاست. اگر قصد تازه کردن این دیدار سراسر لطف را دارید باید خود تان را به قطعه 44 بهشت زهرا برسانید.

قطعه بی نام و نشان ها

بیش از 4 هزار شهید گمنام در بهشت زهرا مدفن دارند. مزار دو هزار و 500 نفر از آن ها در قطعه 44 است و الباقی شان چشم و چراغ قطعه‌ها و ردیف های دیگر شده‌اند.

آن‌هایی که پا سوز این مزارها و مرام صاحب شان هستند می دانند که اینجا هیچ وقت خدا از قدم‌های مشتاق و لب‌های به ذکر نشسته و چشم‌های اشک آورده خالی نمی‌شود. بی‌اغراق قطعه شهدای گمنام شلوغ‌ترین تکه بهشت زهراست. اینجا بازار نذری دادن و نذری گرفتن و حاجت و شفاعت خواستن داغ است. مادرانی که هنوز پایی برای راه رفتن دارند به بوی گمشده‌شان خیلی وقت ها دل تنگ‌شان را پای این مزار ها می آورند.

آن هایی که شهید ندارند حواس‌شان به شانه‌های افتاده‌ای که زیر چادرهای سیاهی که با صدای هق هق خفه‌ای تکان می‌خورند هست. این جور وقت‌ها اینجا دور این مادرانی که پاره‌های استخوان شهیدشان هنوز از راه نرسیده و آرامِ دل ندارند خالی نمی‌ماند.کسی آرام آرام فراز های زیارت عاشورا را از بر می خواند و قرار به دل های بی قرار بر می‌گردد.

قطعه ای برای فرماندهان

اگر به سمت قطعه 24 را ه بگیرید نام‌های آشنای زیادی پای رفتن‌تان را کند می‌کنند. در این تکه از بهشت سرداران نام آوری آرمیده اند که هر کدام شان طلایه دار فتوحات به یاد ماندنی در 8 سال عاشقی برای این آب و خاک بودند.محمد بروجردی ،جواد فکوری، سید موسی نامجو، حاج رضا چراغی، سید رضا حسینی،کمیل میرزا زاده، علی قمی، علیرضا موحد دانش، علی اکبر حاجی پور، علی اصغررنجبران، یوسف کلاهدوز، حاج سلمان طرقی نام‌های بزرگی هستند که در این قطعه در کنار آنها قدم می‌زنید.

نام سید شهیدان اهل قلم و سرلشکر با اخلاصی مثل شهید صیاد شیرازی کافی است تا خیلی‌ها پرسان پرسان بین قطعه بچرخند و نشانی سر راست قطعه 29 را طلب کنند.

در این قطعه جز این دو عزیز شهدای شاخص دیگری مثل شهید ستاری، شهید اردستانی، شهید محمود غلامی و شهید سعید شاهدی مدفن دارند.

وصله ناجورم اما من به بویت آمدم

حوالی قطعه 26 خیلی‌ها رد و نشانی از مزار شهید عطری بهشت زهرا می‌خواهند. مزار سید احمد پلارک از شهدای گردان عمار سال‌هاست به محلی برای زائران قبور شهدای دفاع مقدس تبدیل شده است. سید احمد آقا از توی قاب عکس حجله بالای مزارش به ما لبخند می‌زند. سنگ مزارش همیشه نمناک است. اینجا هوا طرب دارد انگار و بوی خوشی که به مشام می‌رسد مشتاقت می‌کند که نفس‌های بیشتری به سینه‌ات بکشی. سید احمد آقا خاطرخواه‌های زیادی دارد و برای فاتحه خواندن بر سر مزارش باید اندکی حوصله به خرج بدهید.کمی آن طرف‌تر از مزار شهید عطری به مزار سید میرحمزه سجادیان و 4 فرزند شهیدش می‌رسید. مزار شهیدان دستواره، محسن وزوایی و شهدایی که توسط منافقان شکنجه شده و به شهادت رسیدند هم در این قطعه قرار دارد.

یادمان شهدای هفتم‌تیر خیلی‌ها را راهی قطعه 24 بهشت زهرا می‌کند. در این قطعه بزرگ‌مردانی مانند شهید رجایی و شهید با هنر آرمیده‌اند. مزار سید مجتبی هاشمی فرمانده جنگ‌های نامنظم خرمشهر و آبادان هم از زائر خالی نمی‌ماند. شهدای تفحص شده در قطعه 50 هم مهمانان زیادی دارند.

شهدای مدافع حرم در امتداد راه شهیدان دفاع مقدس قدم برداشتند. حالا مزار این شهیدان امروزی در میان شهدای دیروز جا گرفته است. برای زیارت قبور شهدای مدافع حرم باید سراغ قطعه‌های 26،50 ، 29 و 53 را بگیرید.

در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه گروه‌های خودجوش مردمی در قالب پویش‌های جهادی غبار و زنگار از مزار شهدا بر می‌دارند و چند ساعتی در کنار هم برای نونوار شدن سنگ‌های قدیمی کار می‌کنند. اگر طالب پیوستن به این گروه‌ها هستید کافی است راس ساعت 7 صبح این روزها سری به قطعه‌های شهدا بزنید.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: