یـا شـهـیـد
گروه اخبار
۰۶ مهر ۱۳۹۴
1367

تشکیل ستاد ویژه دفن جان‌باختگان فاجعه منا در بنیاد شهید و امور ایثارگران

رئیس بنیاد شهید از تشکیل ستاد ویژه دفن جان‌باختگان فاجعه منا در بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد و گفت: این ستاد با همکاری وزارت کشور خاکسپاری جان‌باختگان فاجعه منا را بر عهده خواهد داشت. به گزارش یاشهید ، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمدعلی شهیدی صبح امروز در بیست و چهارمین جلسه شورای معاونین و مدیران […]

رئیس بنیاد شهید از تشکیل ستاد ویژه دفن جان‌باختگان فاجعه منا در بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد و گفت: این ستاد با همکاری وزارت کشور خاکسپاری جان‌باختگان فاجعه منا را بر عهده خواهد داشت.

به گزارش یاشهید ، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمدعلی شهیدی صبح امروز در بیست و چهارمین جلسه شورای معاونین و مدیران کل بنیاد شهید و امور ایثارگران با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: این هفته برای کشور ما یادآور خاطرات پر افتخار دفاع مقدس است، روزهایی که رژیم صدام با حمایت بسیاری از کشورهای دنیا به میهن ما حمله کرد، اما با دفاع جانانه مردم ایران و رهبری ارزشمند امام خمینی(ره) پس از هشت سال جشن پیروزی برگزار کردیم.

وی همچنین با تبریک عید پشت سر گذاشته قربان گفت: متأسفانه امسال در این عید شاهد فاجعه دردناکی بودیم که شادی عید را تبدیل به عزا کرد. دولت سعودی با بی‌کفایتی و عدم مدیریت باعث بروز فاجعه در منا شد که باعث کشته و زخمی شدن عده زیادی از مسلمانان و به‌خصوص هم‌وطنان ما شد. فاجعه منا موضوع بسیار تلخی است که همواره در خاطره مسلمانان باقی خواهد ماند.

نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: جمعیت زیاد زائران و سوءمدیریت از جانب سعودی‌ها همواره در مناسک حج وجود داشته است، اما امسال اوج این بی‌کفایتی و بی‌مدیریتی بود. حدود 6 یا 7 مسیر برای زائران وجود دارد که به منا منتهی می‌شود، اما دولت سعودی مدیریت خاصی برای رفت‌وآمد در این مسیرها ندارد. خود من در سال‌های گذشته شاهد بودم که در این مسیرها و در بین جمعیت ماشین‌های زیادی در حال رفت‌وآمد هستند. امسال با مسدود کردن تعدادی از این مسیرها، مشکلات همیشگی بیشتر شد که در نهایت منجر به این شد که حدود دوهزار نفر از مسلمانان بر اثر فشار جمعیت و زیر دست‌وپا، جان خود را از دست دادند.

معاون رئیس‌جمهور فاجعه منا را بسیار بزرگ و عمیق توصیف کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند که نمی‌توان به‌سادگی از این قضیه عبور کرد. دولت سعودی باید اجازه تحقیق و بررسی را در این زمینه بدهد و دست‌کم به‌صورت رسمی عذرخواهی کند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به اختلاف بین سعودی‌ها و اعضای خانواده سلطنتی سعودی اشاره کرد و گفت: بسیاری از سران سعودی پادشاهی ملک سلمان را قبول ندارند و در اجرای امور با دولت وی همکاری نمی‌کنند. از سوی دیگر در سال‌های گذشته نیروهای خبره‌تری مسئولیت کار اجرایی و مدیریت مناسک حج را بر عهده داشتند اما امسال دولت سعودی بخش مهمی از این نیروها را برای سرکوب مردم بحرین و جنگ با یمن، به این کشورها اعزام کرده و مجبور به استفاده از نیروهای جوان و بی‌تجربه در زمینه اجرای امور حج شده است. همین موضوع باعث شد که پس از فاجعه منا، تا چندین ساعت امداد رسانی درستی به مصدومان انجم نشد و آمار کشته‌شدگان افزایش یافت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی ادامه داد: دولت عربستان سعودی سعی دارد این موضوع را ساده جلوه دهد و حتی آمار بسیار کمتری را از کشته شدگان و زخمی‌ها به مردم خود اعلام می‌کند. امسال نیز نخستین سال پادشاهی ملک سلمان است و او بیشترین انتقاد را از سوی سعودی‌ها شاهد است.

وی در رابطه با کاروان اعزامی جانبازان به مکه مکرمه گفت: از این کاروان، جانباز 70 درصد «داود موسوی» به شهادت رسید و شش نفر نیز مفقود هستند. این موضوع در کاروان‌های دیگر نیز وجود دارد و حتی یکی از کاروان‌های 110 نفره، 28 نفر کشته و 30 نفر مجروح شده‌اند که تقریباً شامل تمام مردان این کاروان است.

نماینده ولی‌فقیه در بنیاد افزود: بنا بر درخواست نماینده ولی‌فقیه در امور حج و رئیس سازمان حج و زیارت نسبت به دفن جان‌باختگان فاجعه تلخ منا با اطلاق عنوان «جان‌باختگان» در گلزارهای شهدا، بر مبنای موافقتی که مقام معظم رهبری فرمودند، اقدام می‌شود.

معاون رییس‌جمهور به پیگیری‌های دولت جمهوری اسلامی در رابطه با این موضوع اشاره کرد و گفت: حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر روحانی سفر نیویورک خود را نیمه‌کاره می‌گذارند و برای بررسی این موضوع امروز یا فردا به کشور باز خواهند گشت. همچنین در هیئت دولت مصوب شد مسئولیت دفن جان‌باختگان فاجعه منا در گلزارهای شهدا، به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار شود و این کار با همکاری وزارت کشور و استانداری‌ها انجام می‌شود. آقای مهدی ایزدی معاون تعاون بنیاد مسئولیت مستقیم اجرای این کار را بر عهده خواهند داشت و ستاد ویژه‌ای به همین منظور در بنیاد تشکیل خواهد شد تا این وظیفه محوله به نحو شایسته انجام شود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شهیدی تأکید کرد: تمام مدیران کل بنیاد شهید و امور ایثارگران در سراسر استان‌ها موظف به همکاری با این ستاد، معاونت تعاون و امور اجتماعی بنیاد و همچنین استانداری‌ها هستند تا موضوع دفن جان‌باختگان در گلزارهای شهدا به نحو مطلوب انجام شود.

نظرات

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: